Warning: Use of undefined constant RICHTEXT - assumed 'RICHTEXT' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/ahola333/ftp/sibsi/wp-content/sp-resources/forum-plugins/syntax-highlighting/sp-syntax-plugin.php on line 182

Estetyczny Radykalny Ruch Oporu Symbolistycznego

Próby Literackie | Forum ErroS

A A A

— Forum Scope —
Start typing a member's name above and it will auto-complete

— Match —

— Forum Options —

Min search length: 3 characters / Max search length: 84 characters

Lost password?
cmaciemna
Podróż głupca
RSS
Topic Rating: 0 (0 votes) 
Avatar
Hexer


Znawca
157 Posts
(Offline)
1
22 kwietnia 2022 - 09:19
0

Podróż głupca.

W tarocie pierwszą kartą jest głupiec. Przechodzi on przez całe wielkie arkana, by na końcu zrozumieć świat. Tylko gdy już go rozumie, uświadamia sobie, że nadal jest głupcem, był nim i zawsze będzie. Bo czyż nie jest się głupcem, przechodząc przez te wszystkie rzeczy. Głupiec w tarocie przechodzi kolejno przez różne poziomy wiedzy. Niektóre są przyjemne, jak kochankowie czy mag, inne bolesne jak roztrzaskujący się o kosmiczną sprawiedliwość rydwan. 

Kto bez winy niech pierwszy kamień rzuci. Swoją drogą ciekawa to gra słów, bo może oznaczać i pierwszy rzucony kamień i pierwszego rzucającego. Czy znajdzie się ktoś beż wstydliwego sekretu, albo wspomnienia gdzie zrobiło się  jednak coś głupiego.  Ja mam wiele wspomnień, od których spinam się, rumienie, albo z sykiem wciągam powietrze.

Zabawne jest to, że co dla jednych jest powodem do wstydu, dla innych jest powodem do dumy. Prosty przykład przynależność lub zgodność z poglądami PiSu.

Więc skoro i tak jest się głupcem, bo nikt mądry przecież nie zrobiłby tych czy takich rzeczy. To, czym w takim razie jest mądrość? Jednego już w życiu jestem pewien, mądrość nie polega na wiedzeniu wszystkiego. To niemożliwe. Bo np. nigdy nie będziesz wiedzieć, co ja o tobie myślę. Możesz przypuszczać jedynie, co myślą o tobie inni. Jeśli chcesz wiedzieć, co o tobie myślę, wystarczy zapytać. Jednak nigdy nie będziesz wiedzieć, czy akurat nie zmieniłem zdania. No nie da się wiedzieć wszystkiego. 

Więc może mądrość to wiedzenie tego, co ważne, prawdziwe, istotne i potrzebne. Może mądrzy ludzie mają pieniądze, może tytuły, a może to ci, którzy czują się dobrze. Ba, może mądrość to połączenie wszystkich wymienionych, a może jeszcze innych, kto wie. Może mądrość, to robienie wszystkiego, by więcej nie czuć się głupcem.

Ja nie wiem. I chyba w końcu przestało mnie to obchodzić. Jak coś wiem, to wiem, jak nie, to zawsze mogę zapytać, albo ktoś mi powie. A jak nie, to nie będę wiedział. Ojej. Hmm, bo może niektóre rzeczy nie są dla mnie ważne, dlatego nie wiem, albo nie chcę wiedzieć. Może jednak to moment, żeby zastanowić się, co mnie tak naprawdę interesuje. Bo jak nie teraz to kiedy, a na wszystkim znać się nie da. 

Może głupcem jest się kiedy chce się wszystkiego, lub nie wie się, czego się chce. Może mądrość to wiedzieć to i to robić. Bo wiedzieć i nie robić nie działa, tak samo jak robić i nie wiedzieć. Sprawdziłem obie opcje. Możesz mi wierzyć na słowo. Nie działa. Więc może mądrość to umiejętność przyjmowania mądrości innych. Wiele razy nie przyjąłem, musiałem sprawdzić sam. I wtedy też nabywałem mądrości, choć miał rację ten, kto mówił, jaki będzie finał. 

Zabawne w tej całej mądrości jest to, że zawsze i tak, ktoś będzie mądrzejszy.

Forum Timezone: Europe/Warsaw
All RSS Show Stats

Administrators:
Sigil of Scream

Moderators:
Zin-Carla
Apsara

Top Posters:

Azag: 255

Hexer: 157

Voodoochild: 156

Newest Members:

Luna

Goblin

Czarny Wilk

Forum Stats:

Groups: 3

Forums: 73

Topics: 450

Posts: 2538

 

Member Stats:

Guest Posters: 1

Members: 23

Moderators: 2

Admins: 1

Most Users Ever Online: 89

Currently Online:
1 Guest(s)

Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)

Members Birthdays
Today: None
Upcoming: None
    
21 odwiedzających teraz
0 gości, 21 bots, 0 członków
Cały czas: 155 o godz. 01-21-2022 02:02 pm
Najwięcej dzisiaj: 34 o godz. 08:48 am
Ten miesiąc: 41 o godz. 05-10-2022 01:59 am
Ten rok: 155 o godz. 01-21-2022 02:02 pm