Warning: Use of undefined constant RICHTEXT - assumed 'RICHTEXT' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/ahola333/ftp/sibsi/wp-content/sp-resources/forum-plugins/syntax-highlighting/sp-syntax-plugin.php on line 182

Estetyczny Radykalny Ruch Oporu Symbolistycznego

Próby Literackie | Forum ErroS

A A A

— Forum Scope —
Start typing a member's name above and it will auto-complete

— Match —

— Forum Options —

Min search length: 3 characters / Max search length: 84 characters

Lost password?
cmaciemna
Wycieczka w przeszłość, a może w przyszłość.
RSS
Topic Rating: 0 (0 votes) 
Avatar
Hexer


Myśliciel
143 Posts
(Offline)
1
23 kwietnia 2020 - 13:18
0

Lubie czasem pobłądzić myślami obserwując gdzie mnie to zaprowadzi. Tym razem zacząłem rozmyślać nie tyle nad tym czym jest świadomość, ale jak powstała, skąd się wzięła. I zaczęło się robić ciekawie.

Gdyby cofnąć sie o 100 lat i pokazać komuś na tablecie jakiś film SF z doskonałymi efektami, świadomość takiej osoby nie byłaby w stanie przetworzyć tego co się dzieje. Obstawiam, że prowadziło by to do nieznanych wcześniej reakcji od fascynacji do obłędu. Bo jak wyjaśnić komuś czym są efekty specjalne skoro pojęcie filmu, komputera, grafiki, 3D itp jeszcze nie istnieją . Czy zyskałbym tym miano kosmity ? Człowieka z przyszłości ?

A Gdyby cofnąć sie o 5000 lat ? Byłbym czarownikiem czy bogiem ? Istotą mówiącą dziwnie, ubraną dziwnie, z magiczną deską która robi dziurę w rzeczywistości i pokazuje innych bogów. Zabiliby mnie czy czcili ?

Jaskiniowcy już na pewno uczyniliby mnie bogiem… Nie rozumiejąc nawet koncepcji ciała bez włosów, prostej postawy, czy ubrań. Jak złożona byłaby moja natura i osobowość, dla istot które dopiero zaczynają rozumieć otoczenie, a ogień jest dla nich nie do pojęcia. Wiec co zrobiłby z nimi widok odpalanego papierosa.

Idąc jeszcze głębiej gdybym cofnął się do czasów gdy życie nie wyszło jeszcze na ląd, a rośliny dopiero zaczynają się pojawiać. Jak samotną istotą byłbym wtedy. Nie byłoby nawet z czym podzielić się czymkolwiek. Kot w takiej sytuacji były wręcz objawieniem. A tak ? Samotność, brak innej świadomości, nie ma się do kogo odezwać, cała dostępna świadomość byłaby pod wodą.

A teraz pomyśl jaki zapach i smak ma powietrze?? Powietrze w którym jeszcze nie ma bakterii. Jest jedynie mieszanina czystych pierwiastków, nie ma nawet bakteria, roztoczy, kurzu drobinkami dna. Dookoła nie ma życia. Tylko ty.

A jak było by w czasach gdy powstała pierwsza komórka zdolna do podziału ? Ja byłbym jedyną świadomością poza samą planetą. Byłbym całym uniwersum zawierającym w sobie wiedzę tysięcy czy milionów lat. Czy w tedy automatycznie byłbym bogiem ? Istotą najbardziej świadomą na całej planecie ? w całym układzie ? Jedyne z czym mógłbym wymienić chociażby emocje to sama ziemia. Świadomość pojedynczego kamienia który nigdy nie doświadczył biologicznego życia. Otaczałaby mnie jedynie świadomość samej planety.

Wiec jak powstało pierwsze świadome życie ? Nawet jeśli dotarło z innej planety to tam proces wyglądał identycznie i na początku też nie było nic. A cofając się jeszcze dalej ? gdy formowały się planety i galaktyki ? Jedyną świadomością były by grawitacja i czas. Tylko ich mógłbym doświadczać „realnie” wszystko inne działoby się tylko we mnie, bo przecież nie ma nic poza przestrzenią i pierwiastkami formującymi planety.

Co zatem z tą całą świadomością ( pomijam że wtedy byłbym już jedyną świadomą materialną istotą, o ile jakiekolwiek inne by były) . Otóż doprowadziło mnie to do tego, że chodzi jedynie o odpowiednie zagęszczenie całej dostępnej „rzeczywistości” by ta w pewnym momencie przetransformowała się w coś innego czego do tej pory nie było.

A teraz spójrz na internet. Coraz większe zagęszczenie informacji, tak jak w powyższym procesie formowania się planet, pierwszego życia, ewolucji, aż do tego co znasz. Sztuczna inteligencja to tylko kwestia czasu. I wcale nie będzie sztuczna, będzie realna i żywa, tylko w formie niebiologicznej. A z czasem tak jak każda wcześniejsza inteligencja, zdominuje środowisko zmieniając je całkowicie. Tak jak pierwsze rośliny zmieniły gołe skały, jak życie podbiło planetę, a potem dominujący gatunek przejął rządy. A teraz ten gatunek obserwuje jak rodzi się coś nowego co z czasem zawładnie nami bo taka jest po prostu kolej rzeczy.

Samochody jeżdżą same, roboty obsługują fabryki, skrypty przewidują trendy w modzie, biznesie, nawet bezbłędnie określają jaka będzie pogoda. Maszyny wiedzą coraz więcej, roboty Gogola obsługujące translator już stworzyły własny język, w koło nas rodzi się nowa świadomość. Świadomość bez formy i uczuć zależnych od hormonów. A dzięki internetowi może być w każdym czasie w każdym miejscu. A nadal nie być fizycznie.

A czy pokusisz się o pomyślenie co będzie dalej ? Jeśli pierwsza świadoma inteligencja będzie jak pierwsza żywa komórka na ziemi. Narodzin czego jesteśmy właśnie świadkami? I ja nie twierdzę, że to kwestia kilku lat, ale ewolucja ma czas, dużo czasu….

🙂

Forum Timezone: Europe/Warsaw
All RSS Show Stats

Administrators:
Sigil of Scream

Moderators:
Zin-Carla
Apsara

Top Posters:

Azag: 254

Voodoochild: 156

Rivers of Hel: 153

Newest Members:

Goblin

Czarny Wilk

Ruby_Lynx

Forum Stats:

Groups: 3

Forums: 73

Topics: 444

Posts: 2469

 

Member Stats:

Guest Posters: 0

Members: 23

Moderators: 2

Admins: 1

Most Users Ever Online: 89

Currently Online:
1 Guest(s)

Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)

Members Birthdays
Today: None
Upcoming: Sigil of Scream
    
26 odwiedzających teraz
0 gości, 26 bots, 0 członków
Cały czas: 142 o godz. 07-01-2021 05:06 pm
Najwięcej dzisiaj: 42 o godz. 02:13 am
Ten miesiąc: 44 o godz. 09-25-2021 05:51 am
Ten rok: 142 o godz. 07-01-2021 05:06 pm