Warning: Use of undefined constant RICHTEXT - assumed 'RICHTEXT' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/ahola333/ftp/sibsi/wp-content/sp-resources/forum-plugins/syntax-highlighting/sp-syntax-plugin.php on line 182

Estetyczny Radykalny Ruch Oporu Symbolistycznego

Rozmowy o Filmie | Forum ErroS

A A A

— Forum Scope —
Start typing a member's name above and it will auto-complete

— Match —

— Forum Options —

Min search length: 3 characters / Max search length: 84 characters

Lost password?
Topic Rating: 0 (0 votes) 
Avatar
CryptCrawler
1
31 października 2015 - 19:32
0

Moim ulubionym gatunkiem filmowym jest horror, a skoro owa strona w przeważającej części poświęcona jest sztuce --> moje pytanie brzmi: jakie horrory wedle was (konkretne tytułu) wyróżniają się właśnie ze względu na różnego rodzaju wartości artystyczne?

Ja osobiście polecam Wam obejrzenie filmu „Suspiria”: http://www.imdb.com/title/tt00.....f_=nv_sr_1

Opowiada on o tym jak młoda Amerykanka Susan przyjeżdża do Freiburga aby rozpocząć naukę w prestiżowej szkole baletowej. Tuż po przyjeździe od razu zwraca uwagę na przerażający i niepokojący klimat jaki tam panuje. Wkrótce zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Jedna z uczennic ginie zamordowana przez tajemniczego maszkarona, na poddaszu kłębią się obrzydliwe larwy, a zewsząd dochodzą dziwaczne odgłosy. Tymczasem władze szkoły wszystko lekceważą - sprawiając wrażenie, jakby niczym się nie przejmowały…

Film polecam głównie ze względu na rewelacyjny klimat, przedziwne odgłosy oraz oryginalną ścieżkę dźwiękową + bardzo twórcze wykorzystanie kolorów. Zdecydowanie polecam 🙂

Avatar
Sigil of Scream
Geniusz
720 Posts
(Offline)
2
2 listopada 2015 - 16:34
0

Chyba nie można w tym momencie nie wymienić Drakuli Brama Stokera. Również z uwagi na wykorzystanie kolorów, ale i przepiękne zdjęcia, oraz oniryczność pewnych scen, która sprawia, że uwielbiam do niego wracać.

Jeśli jeszcze ktoś nie widział, tu może znaleźć trailer:

Zstąpiłem w dół, na Pola Strachu, by rozsiać tutaj swoją ciemność...

Avatar
Rivers of Hel


Znawca
155 Posts
(Offline)
3
3 listopada 2015 - 21:58
0

Ten temat to miód dla mojej duszy;) O horrorach mogę mówic bez końca i są moja pasją dosłownie od dziecka;P

Najbardziej cenię te nad którymi trzeba pomyśleć, które są wielowarstwowe i można je interpretować na kilka różnych sposobów. Także klimat jest dla mnie bardzo istotny. dobry horror powinien miec dla mnie i jedno i drugie. Choć czasem jeśli film ma odpowiednio mroczny klimat można mu wybaczyć nie aż tak bogaty scenariusz. Oraz dobrze jest jesli umie poruszyć do głębi, jesli dotyka czegoś w głębi nas i nie mówie tu koniecznie o pierwotnym lęku itp.

A więc polecę od razu kilka na dobry początek z mojej top listy filmów grozy:

Sauna/ Filth http://www.filmweb.pl/film/Sau.....008-466903
Mocno zarysowane tło historyczne, co moze nie jest jakieś mega istotne dla horroru, ale przydaje mu realizmu, oraz mozna docenić dbałość twórców o szczegóły. Klimat i jeszcze raz klimat oraz warstwa wizualna- piękne dzikie plenery pokazane w ciemnych barwach, a momenty grozy są mocne i przy tym oryginalne. No a przede wszystim treść- film prosi się by go interpretować symbolicznie. Opowiada o konsekwencji swoich czynów i o ludziej naturze, bez zbędnych upiększeń. Został mi ten obraz w głowie na długo.

Silent Hill http://www.filmweb.pl/Silent.Hill Może nie jest aż tak wieloznaczny jak poprzedni film, lecz świetne jest tu oddany klimat koszmaru, z którego nie ma wyjścia. Do tego sposób w jaki jest ukazana ciemność i co się w niej kryje + muzyka + kadry. Grę też polecam.

Gotyk http://www.filmweb.pl/film/Got.....-1986-5908 Powieść gotycka przeniesiona na ekran- tak można by to dzieło określić. Do tego też są tu wplecione prawdziwe postaci i wydarzenia- jak np. Byron, Mary Shelley i Dr. Polidori. Znów atmosfera i walory estetyczne. Okrucieństwo, erotyka i szaleństwo a wszystko jest przepełnione oniryzmem.

Avatar
CryptCrawler
4
10 listopada 2015 - 14:02
0

Jeżeli chodzi o Silent Hill'a to film generalnie mi się podobał. Nie powiem jednak, żebym nazwał go bardzo dobrym ---> fabuła momentami (przynajmniej dla mnie) kulała, a niektóre efekty komputerowe wygadały bardzo sztucznie. Za to sam wygląd "normalnego" miasteczka i ta mgła były super (dobry klimat).

Co do Sauny to tytuł brzmi jakoś tak znajomo, ale nie kojarzę za bardzo czy go kiedyś widziałem czy nie. Gotyku natomiast na pewno nie oglądałem. Pewnie jakoś wkrótce je obejrzę i podzielę się swoimi spostrzeżeniami.

Avatar
Azag


Znawca
255 Posts
(Offline)
5
11 listopada 2015 - 19:44
0

Z artystycznych, chyba najbardziej zapadł mi w pamięć Nagi Lunch i zmieniająca się w karalucha maszyna do pisania. Choć tak na dobrą sprawę to w ogóle jest horror? 😀 Filmweb twierdzi, że to: "Thriller, Sci-Fi, Psychologiczny" 😉
http://www.filmweb.pl/Nagi.Lunch#

Ale piszę tutaj żeby podrzucić wam Videodrome, stary horror. Opis natomiast znajdziecie tutaj:
http://www.filmweb.pl/film/Wid.....1983-11456

Oba filmy są podobne jeśli chodzi o zastosowane efekty specjalne a przynajmniej mi się kojarzą ze sobą. Jeśli ktoś pamięta sposób w jaki w Nagim Lunchu zrobili karalucha-maszynę do pisania to tutaj znajdzie podobne efekty. Film mi się generalnie podobał, ma swój klimat.

Avatar
Sigil of Scream
Geniusz
720 Posts
(Offline)
6
17 listopada 2015 - 15:24
0

No właśnie na mnie też Silent Hill nie zrobił jakiegoś porażającego wrażenia. Ciężko mi go nazwać artystycznym. Tzn jasne, całość miała jakiś klimat, widać było, że ktoś się stara ale... Miałem wrażenie, że już to wszystko gdzieś widziałem. W Hellraiserze na przykład.
Generalnie to jest ciekawy cykl jeśli idzie o artyzm. Może nie z racji wykonania: niektóre części są stare i pozostawiają wiele do życzenia. Klimat typu goore rzadko porywa. Jednak mam na myśli tą wizję sztuki, jaka jest tam przedstawiona. Tworzenia związanego nierozerwalnie z cierpieniem. Ta idea zdaje się powracać w wielu częściach przepajając cały cykl i nadając mi spójność. Jedynie po przekroczeniu progu skrajnego cierpienia artysta może stworzyć nieśmiertelne dzieło - które jednak prowadzi innych także ku cierpieniu. Cierpienie staje się tutaj kwintesencją zbawienia i epifanią samą w sobie. Bardzo ciekawa wizja. Właściwie jedna z głównych (obok koncepcji Lovecrafta), które inspirują mnie jako poetę.

Tak na marginesie: Nagi Lunch raczej nie jest horrorem. Choć trudno byłoby go jednoznacznie sklasyfikować. Może jako film psychologiczny z elementami fantastyki i groteski?

Zstąpiłem w dół, na Pola Strachu, by rozsiać tutaj swoją ciemność...

Avatar
Fobetor


Znawca
122 Posts
(Offline)
7
2 sierpnia 2016 - 15:15
0

Co do Silent Hill miałem okazje zagrać w parę gier z tej serii i muszę stwierdzić w odniesieniu do filmu, że gry były o niebo leprze. Osoby które robiły film próbowały niejako połączyć kilka części pomysłów z przygód z gier. Co do samego miasta Silent Hill muszę powiedzieć, że mi się podoba.. Sillent Hill jest miejscem które zna bohatera odkrywa przed nim to co sam chciał zataić przed światem i sobą. Fajnie w filmie pokazali to przejście z tego popiołowego miasta w to piekielne jak w grach. Samo miasto jest niejako domeną koszmarów które zabierają bohatera na wycieczkę jego życia i stawiają przed nim jego ukryte lęki.

Avatar
Apsara


Znawca
270 Posts
(Offline)
8
2 sierpnia 2018 - 20:37
0

Ostatnio trafiłam na stronę wydawnictwa filmowego Mondo Macabro. Wydają oni stare, zapomniane horrory i inne "dziwolągi". Link: https://mondomacabro.bigcartel.com/
Zaciekawił mnie tytuł "Leptirica" - jugosłowiański horror z 1973 r. Myślę, że film ten ma jakąś wartość poznawczą jeśli ktoś lubi folklor. Znalazłam go razem z playlistą podobnych horrorów. "Leptirica" niestety jest w jugosłowiańskim, ale i tak warto zobaczyć.
https://www. youtube.com/watch?v=fXTA1yAptuc&list=PLQ1PATdAe_bW2xfSx1-sE2ItgAoLAN4W4&index=1
(wklejam link ze spacją żeby przeniosło na całą playlistę)

Forum Timezone: Europe/Warsaw
All RSS Show Stats

Administrators:
Sigil of Scream

Moderators:
Zin-Carla
Apsara

Top Posters:

Azag: 255

Hexer: 159

Voodoochild: 156

Newest Members:

Luna

Goblin

Czarny Wilk

Forum Stats:

Groups: 3

Forums: 73

Topics: 451

Posts: 2571

 

Member Stats:

Guest Posters: 1

Members: 23

Moderators: 2

Admins: 1

Most Users Ever Online: 89

Currently Online:
1 Guest(s)

Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)

Members Birthdays
Today: None
Upcoming: None
    
23 odwiedzających teraz
1 gości, 22 bots, 0 członków
Cały czas: 155 o godz. 01-21-2022 02:02 pm
Najwięcej dzisiaj: 30 o godz. 05:45 am
Ten miesiąc: 55 o godz. 08-06-2022 10:06 pm
Ten rok: 155 o godz. 01-21-2022 02:02 pm