Warning: Use of undefined constant RICHTEXT - assumed 'RICHTEXT' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/ahola333/ftp/sibsi/wp-content/sp-resources/forum-plugins/syntax-highlighting/sp-syntax-plugin.php on line 182

Estetyczny Radykalny Ruch Oporu Symbolistycznego

Rozmowy o Filmie | Forum ErroS

A A A

— Forum Scope —
Start typing a member's name above and it will auto-complete

— Match —

— Forum Options —

Min search length: 3 characters / Max search length: 84 characters

Lost password?
cmaciemna
Legendy polskie Alegro
RSS
Topic Rating: 0 (0 votes) 
Avatar
Fobetor


Znawca
122 Posts
(Offline)
1
14 grudnia 2016 - 21:59
0

Ostatnio na youtubie pojawił się projekt zatytułowany "Legendy polskie" sponsorowane przez Alegro. (polecam oglądać od początku ).

Sam uważam, że ta renowacja ma swoje plusy, choć by pod tym kontekstem, że mało się mówi o mitach w naszej kulturze a dzięki temu można sobie przypomnieć, że Polacy nie gęsi (ee..e) swoje legendy mają. A mamy bogate opowieści.

Co sądzicie o takim sposobie odświeżeniu opowieści słowiańskich?
Jak wam się podobają współcześni baśniowi bohaterowie?


linki dla tych co niewiedzą o co chodzi

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.

Avatar
Sigil of Scream
Geniusz
720 Posts
(Offline)
2
15 grudnia 2016 - 18:51
0

Przepraszam, ale to są tak przerażające popkulturowe gnioty, odarte z wszelkich głębszych wartości i pozbawione znaczenia, iż żal mi czasu jaki spędziłem oglądając je. Znałem je już wcześniej, zanim zajrzałem do Twojego posta, Fobetor, ale nie sadziłem, że mogą się spodobać komukolwiek, kto jest zainteresowany sztuką w wymiarze duchowym...

Nie umiem nazwać tych filmików baśniami. Baśń jak dla mnie zawiera o wiele więcej, jest prawdziwa na poziomie mitycznym. Tu reżyser postarał się, byśmy otrzymali miałkie wątki romansowe, okraszone odpowiednią ilością efektów specjalnych i niezbyt zabawnych dowcipów w przyciężkawym, rodzimym stylu. Smok Wawelski jest płaski i nijak się ma do dawnego mitu, prezentując nam zamiast sił chtonicznych bombową laseczkę. Pan Twardowski jest dla mnie litość budzącą ilustracją marzenia przeciętnego Polaka - o tym, jak dostać wszystko, nie płacąc za nic. Można to nazwać mitem lenia. Przedstawienie Diabła jest tu do bólu sztampowe, zerżnięte z popularnych horrorów bez cienia żenady. Brak w nim jednakże jakiegokolwiek rysu mistycznego, który dodawałby całości głębi. Bazyliszek rozbraja naiwnym wątkiem miłosnym i płaską kreacją bohaterów. A Jagi wręcz nie da się opisać - w tym momencie jak dla mnie całą seria sięga dna.

Ktoś, kto stworzył to dyskusyjnej wartości dzieło, był jak dla mnie całkowitym ignorantem w kwestii folkloru, symboliki czy mitologii w ogóle. Uważanie, iż tego typu historyjki w jakikolwiek sposób ubogacają nas, jest iluzją. One właśnie zubażają nas kulturowo, zmieniając dawne mity, które posiadały głęboki i często niełatwy do odkrycia sens w śmietnikową, naiwną papkę, którą karmiona jest młodzież i dzieci. Ta grupa, nie mając wyrobionych wzorców odbierze je niestety jako "atrakcyjne" - z uwagi na wiele chwytów zastosowanych, aby miały się takimi wydawać. W efekcie nie będzie zastanawiać się nad znaczeniem rodzimych baśni, tylko zatopi w tandetnej rozrywce, rozwijając nie umysł czy ducha, lecz konsumpcjonizm.

Tak mniej więcej wygląda moja ocena wartości tych "arcydzieł".

Zstąpiłem w dół, na Pola Strachu, by rozsiać tutaj swoją ciemność...

Avatar
Fobetor


Znawca
122 Posts
(Offline)
3
16 grudnia 2016 - 14:02
0

Dobra rozumiem ten punkt widzenia.

Więc jeśli zostanie to w takiej formie jak jest, zuboży to totalnie naszą kulturę.
Z dobrych stron można podać, że przynajmniej ktoś próbuje odświeżyć nasze stare baśnie które właśnie przeciętny polak nie rusza.
To czy zainteresuje się dalej i pójdzie do biblioteki albo poserfuje po internecie by dowiedzieć się na jakiej podstawie te"dzieła"powstały to sprawa która jest istotna. Wąskie grono do którego się zaliczam po obejrzeniu tych filmików ma ochotę poznać więcej. Tego jak te historie wyglądały pierwotnie. Niestety śmieci jest wiele ale znalazłem taką oto stronę która też i na youtubie działa

http://www.bajkowyzakatek.eu/p.....resci.html

Co powiesz o opisanych tutaj baśniach i legendach polskich?

Przyznam się też, że samego Twardowskiego znam z innych ekranizacji które dodam poniżej.

https://www.youtube.com/watch?v=svjEBYFzK3E

Avatar
Sigil of Scream
Geniusz
720 Posts
(Offline)
4
21 grudnia 2016 - 14:40
0

Baśnie, o których mówimy nie muszą być przez ludzi "odświeżane" aby mogły egzystować w kulturze. Są one powszechnie znane (głownie właśnie z dzieciństwa) i to tak dobrze, iż każdy rozpoznaje je bez większych trudności. Mity bowiem żyją na poziomie podświadomym, tworzą nasze mapy poznawcze i aby działać skutecznie absolutnie nie potrzebują tego, aby ludzie je sobie uświadamiali. Czy w innym przypadku Legendy polskie Allegro miałyby rację bytu? Nie, gdyż nikt by ich nie rozpoznawał, prawda?

Z baśniami zapoznajemy się zwykle w dzieciństwie - w domu, lub w przedszkolu, najczęściej poprzez słuchanie ich. Większość ludzi nie odczuwa potrzeby wracać do nich później - po co zresztą mieliby to robić? W tego rodzaju tekstach lubują się jedynie miłosnicy folkloru, kulturoznawcy i szukający inspiracji artyści. wink_png Nie jest jednak dobrze, gdy tradycyjne baśnie są zamieniane na kolorowy, popkulturowy śmieć - bowiem dziecko może lepiej zapamiętać ten śmieć, niż pierwotną wersję mitu. A jak już zauważyłem te nowoczesne wersje są płytkie i nie oferują duchowo niczego wartościowego. Dlatego właśnie uważam je za szkodliwe. Dla ludzi dojrzałych będą one stanowiły jedynie produkt rozrywkowy - jednakże najmłodsi moga odczuć ich wyjaławiające oddziaływanie.

Jeśli idzie o ekranizacje które zamieściłeś - są mi one oczywiście znane. Choć ta nowsza chyba mniej i musiałbym ją odświeżyć. Bardzo lubię za to wersję czarno-białą. Uważam, że ma naprawdę urokliwy klimat. psychotic_png

Zstąpiłem w dół, na Pola Strachu, by rozsiać tutaj swoją ciemność...

Forum Timezone: Europe/Warsaw
All RSS Show Stats

Administrators:
Sigil of Scream

Moderators:
Zin-Carla
Apsara

Top Posters:

Azag: 255

Hexer: 159

Voodoochild: 156

Newest Members:

Luna

Goblin

Czarny Wilk

Forum Stats:

Groups: 3

Forums: 73

Topics: 451

Posts: 2571

 

Member Stats:

Guest Posters: 1

Members: 23

Moderators: 2

Admins: 1

Most Users Ever Online: 89

Currently Online:
1 Guest(s)

Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)

Members Birthdays
Today: None
Upcoming: None
    
21 odwiedzających teraz
0 gości, 21 bots, 0 członków
Cały czas: 155 o godz. 01-21-2022 02:02 pm
Najwięcej dzisiaj: 30 o godz. 05:45 am
Ten miesiąc: 55 o godz. 08-06-2022 10:06 pm
Ten rok: 155 o godz. 01-21-2022 02:02 pm