Warning: Use of undefined constant RICHTEXT - assumed 'RICHTEXT' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/ahola333/ftp/sibsi/wp-content/sp-resources/forum-plugins/syntax-highlighting/sp-syntax-plugin.php on line 182

Estetyczny Radykalny Ruch Oporu Symbolistycznego

Rozmowy Literackie | Forum ErroS

A A A

— Forum Scope —
Start typing a member's name above and it will auto-complete

— Match —

— Forum Options —

Min search length: 3 characters / Max search length: 84 characters

Lost password?
cmaciemna
Książki, których warto unikać
- Related Tags
RSS
Topic Rating: 0 (0 votes) 
Avatar
Sigil of Scream
Geniusz
689 Posts
(Offline)
1
26 października 2015 - 15:36
0

Często na rożnych forach znaleźć można tematy odnoszące się do książek lubianych, polecanych czy też zapadających w pamięć. Tutaj, dla odmiany chciałbym założyć wątek o nieco przeciwnej naturze. Jakich książek nikomu nie polecacie i dlaczego? Myślę, że warto spróbować wymienić kilka tytułów, wraz z krótkim uzasadnieniem. Może w ten sposób ustrzeżemy kogoś od błędu, który niestety popełniliśmy sami? 😉

Zacznę od trzech lektur, które według mnie warto omijać szerokim łukiem:

1. Zła Godzina, Gabriel García Márquez - zwykle jestem miłośnikiem literatury iberoamerykańskiej, zwłaszcza z jej dominującym nurtem realizmu magicznego. Tak więc przeczytawszy recenzję, iż książka ta zawiera "zapis terroru", "obezwładniającego strachu, który doprowadza do rozpaczy" sięgnąłem po nią oczywiście. I był to błąd, bowiem książka ta jest po prostu... Przeraźliwie nudna... Przez cały czas czytelnik czeka, aż coś się wydarzy, po czym książka kończy się. Nic szczególnego się nie wydarza, realizmy magicznego w niej nie ma, w sumie właściwie nie ma w niej niczego, co w mym odczuciu miałoby sprawić, że poświęcony na tą lekturę czas nie będzie stracony. Zdecydowanie odradzam.

2. Donnerjack, Roger Zelezny - wielu miłośników prozy Rogera Żeleznego rzuca się na jego książki, jak na świeże bułeczki. I ja przyznam należę do nich, ceniąc oryginalne rozwiązania, zwroty akcji, oraz łatwość z jaką pisarz ten czerpał z mitologii i folkloru. Jednakże myliłby się ten, kto sądzi, że podobne rzeczy znaleźć może w wymienionej pozycji. Powieść ta, jedna z ostatnich napisanych przez Zeleznego nie została nigdy dokończona przez autora, lecz przez Jane Lindskold. I być może to tłumaczy jej kiepską jakość. Początek fabuły i kilka pojawiających się w niej obrazów wydają się nawet interesujące. Niestety szybko odkrywamy, że całość jest dość płaska. Fabuła jest przewidywalna i wręcz do bólu sztampowa. Watek miłosny jest rozpaczliwie przeciętny a wszystkie interesujące elementy zostają przez panią Lindskold przeoczone, ewentualnie zmienione w jakąś łatwą do strawienia, popkulturową papkę. Książka rozczarowuje i wionie groszową fantastyką dla ubogich intelektualnie. Stanowczo nie polecam.

3. Wielcy zboczeńcy, Elwira Watała - pozycja popularnonaukowa, która popularna być może ( z uwagi na tytuł), naukowa chyba jednak nie bardzo. Wydawałoby się, iż jest to ciekawy kąsek dla osób, lubiących odkrywać sekrety historii. Autorka posiada habilitację w dziedzinie nauk humanistycznych, można byłoby się więc spodziewać profesjonalnego podejścia do tematu. Niestety, zamiast tego otrzymujemy tanią, goniącą za sensacją, przesyconą konwencjonalną moralnością i płytką pozycję, w której autorka nie potrafi nawet odróżnić zachowań kultowych i religijnych od dewiacji seksualnych. Smutne to i rozczarowujące. Dodatkowo jesteśmy do znudzenia epatowani jej umoralniającymi spostrzeżeniami i krotochwilnymi dygresjami, które nie są niestety zabawne, lecz jedynie nudzą czytelnika. Myślę, że to wystarczy by pojąć beznadziejne ubóstwo intelektualne tej książki a także otchłań ignorancji religioznawczej i etnograficznej, która się w niej otwiera.

Zstąpiłem w dół, na Pola Strachu, by rozsiać tutaj swoją ciemność...

Forum Timezone: Europe/Warsaw
All RSS Show Stats

Administrators:
Sigil of Scream

Moderators:
Zin-Carla
Apsara

Top Posters:

Azag: 249

Voodoochild: 151

Rivers of Hel: 149

Newest Members:

Czarny Wilk

Ruby_Lynx

Nightfall

Forum Stats:

Groups: 3

Forums: 73

Topics: 442

Posts: 2412

 

Member Stats:

Guest Posters: 0

Members: 22

Moderators: 2

Admins: 1

Most Users Ever Online: 89

Currently Online:
1 Guest(s)

Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)

Members Birthdays
Today: None
Upcoming: None
    
38 odwiedzających teraz
2 gości, 36 bots, 0 członków
Cały czas: 98 o godz. 05-12-2019 05:32 pm
Najwięcej dzisiaj: 45 o godz. 01:41 am
Ten miesiąc: 95 o godz. 06-08-2021 09:03 pm
Ten rok: 97 o godz. 05-26-2021 04:16 am