Warning: Use of undefined constant RICHTEXT - assumed 'RICHTEXT' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/ahola333/ftp/sibsi/wp-content/sp-resources/forum-plugins/syntax-highlighting/sp-syntax-plugin.php on line 182

Estetyczny Radykalny Ruch Oporu Symbolistycznego

Rozmowy Literackie | Forum ErroS

A A A

— Forum Scope —
Start typing a member's name above and it will auto-complete

— Match —

— Forum Options —

Min search length: 3 characters / Max search length: 84 characters

Lost password?
Topic Rating: 0 (0 votes) 
Avatar
Sigil of Scream
Geniusz
689 Posts
(Offline)
1
8 kwietnia 2016 - 12:08
0

Dialogi i opisy są dwoma sprawami, których pisanie jest właściwie nieodzowne dla każdej formy beletrystyki. Jeśli masz dobrą fabułę, umiesz pisać niezłe opisy i prowadzić ciekawe dialogi - masz znakomite widoki na udany kawałek prozy

Zwykle niektórzy piszą lepiej opisy, inni konwersację... W każdym razie poniżej znajdziecie porad kilka, pomagających poradzić sobie z pisaniem dialogów:

1. Dialogów nie pisze się językiem literackim: język literacki zarezerwowany jest dla opisów, postacie natomiast muszą wypowiadać się w miarę naturalnie. Tak więc ich wypowiedzi muszą symulować swobodny język mówiony, na tyle, na ile to możliwe (oczywiście nie całkowicie, bowiem w przypadku języka mówionego dochodzi do głosu także mowa ciała: gesty, mimika etc, która może zawierać informacje, jakich nie zawiera tekst.)

Ponadto język literacki jest ogólny. Język mówiony zaś zawiera cechy osobiste postaci, a więc sposób wypowiadania się. Może więc dopuszczać błędy językowe, powtórzenia, przekleństwa, zabawne lub głupawe powiedzonka i wtręty. Tak więc młody ulicznik nie powie do bohatera:

- Tam za rogiem, w kałuży krwi, leży ciało czterdziestoletniego mężczyzny, postrzelonego w głowę.

Lecz raczej:

- Ło Boże! Toż go widziałem! Łon nie żyje! Nie żyje! Tam! Tam leży! - krzyczał, drżącą ręką wskazując za róg kamienicy.

2. Pamiętaj o cechach osobistych: charakter postaci i jej wiedza mają wpływ na sposób wypowiadania się. Inaczej wypowiada się osoba wykształcona a inaczej ktoś pozbawiony edukacji. Zwróć uwagę także na wiek czy płeć bohatera: np. dama w realiach siedemnastowiecznej Francji raczej nie pozwoli sobie na przekleństwa, prawda? Podczas gdy jej woźnica może kląć jak szewc.
Na sposób mówienia wpływa także temperament oraz stan emocjonalny. Ta sama fraza inaczej zabrzmi wykrzyczana w stanie wzburzenia a inaczej, gdy ktoś powie ją spokojnie, np istnieje różnica między:

- Szybciej tam, cholera!

a wypowiedzią:

- Czy moglibyście nieco się pospieszyć?

W stanie wzburzenia ludzie klną i skracają wypowiedź do kilku słów, które mogą się powtarzać. Często też pod wpływem zdenerwowania ich wypowiedzi mogą być niespójne, poplątane i mało czytelne. Spokojni bohaterowie mówią dłuższymi zdaniami i częściej ukazują cechy osobiste (np. umiłowanie dziwnych powiedzonek czy pojedynczych słów).

Pamiętaj także, że osoba wykształcona z zasady posługuje się językiem literackim w wypowiedziach. Osoba bez tego balastu zaś mówi często dialektem lub gwarą.

3. Wyobraź sobie mówiącego: jeśli masz problem z oddaniem emocji czy cech osobistych, wyobraź sobie jak wygląda bohater, który wygłasza kwestie. Jak się porusza, zachowuje? Jakim tonem mówi? Jakie emocje okazuje innym a jakie odczuwa naprawdę?
W przypadku, w którym ciężko Ci to wszystko poczuć, postaraj sobie wyobrazić jakaś znajomą Ci osobę, odpowiadającą charakterowi postaci: może kogoś z rodziny, albo znajomego? Ewentualnie możesz zawsze skorzystać z postaci filmowych, których ruch i zachowanie możesz obejrzeć na ekranie. Pomyśl: jak zareagowali by w danej sytuacji? Co by powiedzieli? I co najważniejsze: W jaki sposób?
Postaraj się by Twoje postacie żyły i zachowywały się jak autentyczne osoby - nie jak anemiczne twory na papierze.

4. Czytaj dialogi na głos: to bardzo ważne na początku, gdy jeszcze nie czujesz się swobodnie z tą formą. Coś może wyglądać całkiem nieźle na papierze, lecz jeśli spróbujesz to odczytać okaże się, że cała fraza brzmi płasko, sztucznie lub po prostu głupio... Czytając posłuchaj siebie. Zadbaj o ton i pomyśl w jaki sposób zmienia on wypowiedź.

5. Dialog nie musi przekazywać informacji: czasami jest on po prostu dopełnieniem sceny, opisu, lub pewną zasłoną. Po mistrzowsku realizowała to w swych opowiadaniach Mary E. Wilkins Freeman. Jeśli chcesz wiedzieć, jak to wykorzystać powinieneś koniecznie sięgnąć po zbiór jej opowiadań "Zagubione duchy". Ja pozwolę sobie jedynie na nieśmiałą próbkę tego rodzaju:

- Czy myślisz że...? - pytanie zawisło w powietrzu, podczas gdy spojrzenie Marry zatrzymało się na drzwiach pokoju.
- Nic nie myślę - odparła szybko Emma, mieszając energicznie herbatę.
- Tak, masz rację. - spojrzenie Marry najwyraźniej nie mogło odkleić się od tajemniczych drzwi.
- Powinnaś przejść się na spacer. Zbyt rzadko wychodzisz na powietrze, to niedobrze - łyżeczka stuknęła o spodeczek tak głośno, iż biedna Marry wzdrygnęła się nerwowo.

Mamy tutaj opis sytuacji, który pod osłoną nic nie mówiącego dialogu informuje nas o prawdziwych emocjach bohaterek: obie są zdenerwowane i obawiają się czegoś. Ponadto dialog zarysowuje ich charakter - Marry boi się czegoś za drzwiami i nie radzi sobie z tym dobrze, Emma jest zdenerwowana, lecz i zdecydowana by stawić temu czoła sama. Wysyła więc przyjaciółkę (siostrę czy kogokolwiek zechcecie) na spacer. Jest to na pewno ciekawsza forma przedstawienia sytuacji niż nudny opis:

Marry była bardzo zdenerwowana i wpatrywała się w drzwi do pokoju, bojąc się tego co działo się za nimi. Emma starała się zachować kontrolę nad emocjami.

Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą na początek tym, dla których pisanie dialogów jest doświadczeniem z pogranicza konwencji grozy. Myślę, że zawarłem tu to, co najważniejsze. Jak widać nie ma tego dużo, więc każdy powinien sobie poradzić. Pisanie konwersacji wymaga po prostu nieco praktyki. Po pewnym czasie stanie się dla Was naturalne i sami często poczujecie się zdziwieni tym, jak żywe mogą okazać się Wasze postacie. wink_png

Użytkownik: Sigil of Scream dziękuje za przydatne informacje!:

Mau

Zstąpiłem w dół, na Pola Strachu, by rozsiać tutaj swoją ciemność...

Forum Timezone: Europe/Warsaw
All RSS Show Stats

Administrators:
Sigil of Scream

Moderators:
Zin-Carla
Apsara

Top Posters:

Azag: 249

Voodoochild: 151

Rivers of Hel: 149

Newest Members:

Czarny Wilk

Ruby_Lynx

Nightfall

Forum Stats:

Groups: 3

Forums: 73

Topics: 442

Posts: 2412

 

Member Stats:

Guest Posters: 0

Members: 22

Moderators: 2

Admins: 1

Most Users Ever Online: 89

Currently Online:
2 Guest(s)

Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)

Members Birthdays
Today: None
Upcoming: None
    
39 odwiedzających teraz
0 gości, 39 bots, 0 członków
Cały czas: 98 o godz. 05-12-2019 05:32 pm
Najwięcej dzisiaj: 45 o godz. 01:41 am
Ten miesiąc: 95 o godz. 06-08-2021 09:03 pm
Ten rok: 97 o godz. 05-26-2021 04:16 am