Warning: Use of undefined constant RICHTEXT - assumed 'RICHTEXT' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/ahola333/ftp/sibsi/wp-content/sp-resources/forum-plugins/syntax-highlighting/sp-syntax-plugin.php on line 182

Estetyczny Radykalny Ruch Oporu Symbolistycznego

Rozmowy Literackie | Forum ErroS

A A A

— Forum Scope —
Start typing a member's name above and it will auto-complete

— Match —

— Forum Options —

Min search length: 3 characters / Max search length: 84 characters

Lost password?
cmaciemna
Tworzenie opisów
- Related Tags
RSS
Topic Rating: 0 (0 votes) 
Avatar
Sigil of Scream
Geniusz
689 Posts
(Offline)
1
8 kwietnia 2016 - 12:02
0

Nie każdy jednak czuje się dobrze z opisami i niektórzy często unikają ich czując, że nie do końca potrafią oddać to o co im chodzi. Abyście więc mogli uniknąć w przyszłości zamętu w stylu "jak to ująć?" lub odczucia "znów się wygłupiłem" podzielę się garścią porad na ten temat, która, jak wierzę, okaże się pomocna dla osób zielonych w temacie:

1. Wyobraź sobie o czym piszesz: niezależnie od tego czy opisujesz miejsce, osobę czy np. melodię - wyobraź to sobie najlepiej, jak tylko potrafisz. Jeśli masz z tym problem obejrzyj kilka zdjęć lub obrazów ilustrujących to, co chcesz przekazać. Poczuj to, wejdź w klimat. Poczuj jakie emocje budzi w tobie dana lokacja, bohater, wrażenie zmysłowe... Czy obraz jest przygnębiający czy radosny? Sprawia wrażenie pełnego energii czy ospałego? Napawa nadzieją, czy przeciwnie - poraża niewypowiedzianą groźbą klęski? Kiedy już w wyobraźni zobaczysz i poczujesz o co chodzi, możesz przejść dalej.

2. Synestezja: dobry opis nie opiera się tylko na zmyśle wzroku. Inne wrażenia mogą być równie ważne, a nawet przyćmić to, co widać. Dla przykładu las to nie tylko obraz drzew, ale i szum liści, śpiew ptaków i zapach grzybów. Twój opis więc powinien zawierać także: dźwięki i zapachy. Uszereguj je w kolejności od najbardziej wyczuwalnego. Tak więc np. opis kanałów rozpocząć należy od zapachu nieczystości, a zbliżanie się do wodospadu należy poprzedzić opisem dźwięku (huku wody) a nie samym widokiem kaskady. Zastanów się - który zmysł będzie dogrywał w opisie pierwszorzędną rolę? następnie zacznij od niego, a później dołącz kolejne.
Oczywiście jakiś zmysł może być w ogóle nieobecny. Bohater krążący po ciemnym pokoju będzie miał wiele wrażeń dotykowych: miękkość dywanu, twardość krzesła, na które wpadł - a prawie żadnych wzrokowych. Te ostatnie zamkną się w krótkiej informacji typu: We wszechogarniającym mroku widział jedynie niewyraźne cienie sprzętów... I nie ma co tutaj rozwijać tematu.

3. Unikaj powtórzeń: nie powtarzaj do znudzenia tych samych słów. Np. opisując jezioro użyj słowa: toń, powierzchnia, woda, staw, bajoro, sadzawka, zalew... etc. Jeśli nie masz pomysłu nie siedź frustrując się, lecz sięgnij po słownik synonimów. wink_png

4. Dbaj o dobór metafor i słów: aby to zrobić musisz odpowiedzieć sobie na pytania w punkcie pierwszym: jakie emocje mają towarzyszyć opisowi? Jeśli mają być one pozytywne, użyj wyrazów i skojarzeń o pozytywnym kontekście. Np w przypadku wspomnianego jeziora mogłyby to być: jezioro, toń, sadzawka. Metafory i określenia zaś powinny odnosić się do rzeczy lekkich, przyjemnych i miłych np. można wspomnieć o kojącym plusku wody, toni modrej niczym niebo, czy też o tym, iż spokojna toń jeziora przypominała bohaterowi pięknie wypolerowane, kryształowe lustro.
Jeśli jednak jezioro ma być ponure, użyj słów w rodzaju: bajoro, rozlewisko (zwłaszcza gdy dodasz do niego ponure rozlewisko, albo ciemne rozlewisko) i określeń oraz porównań ewokujących nieprzyjemne i mroczne skojarzenia, np. mętne odmęty, mgły zbierające się na podobieństwo toksycznego oparu, zimny, niepokojący wiatr ciągnący znad stawu etc.
Generalnie bowiem porównania i metafory zmuszają odsyłają czytelnika do kolejnych obrazów, które nie muszą być związane z danym obrazem, ale mogą podkreślać jego zawartość emocjonalną. Myślę, że zauważysz to bez trudu w poniższym przykładzie:

Smętnie zwisające, nagie gałęzie wierzby, przywodziły na myśl włosy topielicy, której imienia nikt już nie pamięta...

Długie warkocze wierzb zwisających nad wodą połyskiwały w promieniach wiosennego słońca, niczym żywe fontanny zieloności.

Oba zdania opisują gałęzie wierzby - jednak pierwsze odnosi nas do widoku trupa unoszącego się na wodzie - nic miłego, prawda? A więc sprawia, że czujemy dreszcz, odrazę i smutek. Druga metafora rysuje przed oczyma czytelnika obraz zielonej fontanny, a więc wizję przyjemną, radosną i pełną witalności. I w ten właśnie sposób, sterując obrazami, do których odnoszą się skojarzenia, można tą samą rzecz opisać na całkiem różne sposoby. Wink

5. Kontroluj długość zdań: z zasady sceny spokojne, sielskie, lub smętne opisuje się długimi zdaniami. Sceny akcji zaś krótkimi, co pozwala na oddanie ich dynamiki. Porównaj opisy przyrody np. u Reymonta z "Pamiętnikiem z Powstania Warszawskiego" Białoszewskiego. Urwane zdania wprowadzą niepokój, informują czytelnika, że coś się dzieje. Przeciwnie - długie i melodyjne zdania podkreślają nastrój spokoju, pozwalają na chwilę wytchnienia i skupienia się na danym opisie, np.

Wiatr znów uderzył. Bezlitośnie. Przejmująco. Jego ponure zawodzenie rozniosło się po równinie. Bez końca. Bez końca...

Przebiegający przez sad wiatr poruszył ukwieconymi gałązkami wiśni, roznosząc zapach wiosennego kwiecia. Jego dotyk na skórze był niczym pocałunek, niosący w sobie niewypowiedzianą obietnicę.

6. Nie myl czasów: pisz opis zawsze w jednym czasie: jeśli wybrałeś czas przeszły, trzymaj się go. Jeśli teraźniejszy, także konsekwentnie korzystaj z niego przez całą długość tekstu. Zmienianie czasu jest błędem i wprowadza zamieszanie. Oczywiście pamiętaj, że tyczy to opisów. W narracji prowadzonej w czasie przeszłym w dialogach może pojawić się inny czas - gdyż dialog to nie narracja, a zapis języka mówionego. Tak więc może zaistnieć sytuacja:

- Chcę tam pójść - powiedział.

Użytkownik: Sigil of Scream dziękuje za przydatne informacje!:

Mau

Zstąpiłem w dół, na Pola Strachu, by rozsiać tutaj swoją ciemność...

Forum Timezone: Europe/Warsaw
All RSS Show Stats

Administrators:
Sigil of Scream

Moderators:
Zin-Carla
Apsara

Top Posters:

Azag: 249

Voodoochild: 151

Rivers of Hel: 149

Newest Members:

Czarny Wilk

Ruby_Lynx

Nightfall

Forum Stats:

Groups: 3

Forums: 73

Topics: 442

Posts: 2412

 

Member Stats:

Guest Posters: 0

Members: 22

Moderators: 2

Admins: 1

Most Users Ever Online: 89

Currently Online:
1 Guest(s)

Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)

Members Birthdays
Today: None
Upcoming: None
    
33 odwiedzających teraz
0 gości, 33 bots, 0 członków
Cały czas: 98 o godz. 05-12-2019 05:32 pm
Najwięcej dzisiaj: 45 o godz. 01:41 am
Ten miesiąc: 95 o godz. 06-08-2021 09:03 pm
Ten rok: 97 o godz. 05-26-2021 04:16 am