Warning: Use of undefined constant RICHTEXT - assumed 'RICHTEXT' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/ahola333/ftp/sibsi/wp-content/sp-resources/forum-plugins/syntax-highlighting/sp-syntax-plugin.php on line 182

Estetyczny Radykalny Ruch Oporu Symbolistycznego

Kącik Estety | Forum ErroS

A A A

— Forum Scope —
Start typing a member's name above and it will auto-complete

— Match —

— Forum Options —

Min search length: 3 characters / Max search length: 84 characters

Lost password?
cmaciemna
Czarny Czerwony Biały
- Related Tags
RSS
Topic Rating: 0 (0 votes) 
Avatar
Czarna Perla


Myśliciel
41 Posts
(Offline)
1
2 listopada 2015 - 00:46
0

Myślę, że wiele osób zajmujących się twórczością związaną z obrazem, czy to malarstwo, rysunek czy grafika zgodzi się ze stwierdzeniem, że te podstawowe barwy, jak czerń i biel u wielu z was są istotną formą kreatywności i procesu tworzenia.
Dla mnie osobiście operowanie kolorami w procesie tworzenia zawsze niejako stwarzało pewien problem. Nie wnikam z czego to wynika. Jednak fakt pozostaje faktem, że zdecydowanie bardziej preferuję czarny i biały, i prace z ołówkiem grafitem czy węglem, czasami urozmaicane czerwienią. I jako takie są obecne w moim życiu nawet w tak prozaicznych sprawach, jak kolory ubrań które noszę na co dzień. Oczywiście można znaleźć mnóstwo odniesień do chociażby alchemicznych procesów, którym odpowiadają, czy kultu bogini z dawnych pogańskich wierzeń. Przykładów jest mnóstwo.

I przyznaję, że wykorzystanie tych trzech wibracji najsilniej i najpełniej w moim odczuciu oddaje charakter i klimat duchowych doznań, które próbuję przelewać na papier.

A jak u was jest z wykorzystywaniem barw w sztuce?

Pozdrawiam
Czarna Perła

Avatar
Sigil of Scream
Geniusz
715 Posts
(Offline)
2
2 listopada 2015 - 16:06
0

U mnie to zależy całkowicie od nastroju i aktualnej weny, którą mam. Nie mam problemów z wykorzystaniem kolorów. Nawet przeciwnie - często po nie sięgam. Uwielbiam np. suche pastele czy tempery. Lubię malować plamą, albo korzystać z barwnych tuszy... W rysunku komiksowym, który mnie od pewnego czasu pociąga (ale gdzie mam jeszcze dużo do przećwiczenia) raczej używam kolorystyki dogranej do tematu.

Myślę, że kolorystyka, którą wymieniłaś, może silnie oddziaływać na podświadomość zarówno artysty jak i odbiorcy. Kolory te są przecież jakby najbardziej pierwotnymi symbolami: biel - światło, czerń - noc, czerwień - krew. Czasami z niej korzystam, ale nie umiałbym się chyba zamknąć jedynie w taki wyborze.

Lubię kolory. Każda barwa jest w mym odczuciu żywa w pewien sposób. Każda ma coś do przekazania. Myślę więc, że ich dobór zależny jest właśnie od tego jaką informację chce się w nich zakląć...

Zstąpiłem w dół, na Pola Strachu, by rozsiać tutaj swoją ciemność...

Avatar
Azag


Znawca
255 Posts
(Offline)
3
9 listopada 2015 - 16:47
0

Żaden ze mnie malarz ale pozwolicie, że się wypowiem. Myślę, tak jak Sigil, że są to po prostu bardzo archetypowe i silnie symboliczne barwy stąd wywierają bardzo znamienny wpływ. Ale nie bagatelizowałbym roli innych kolorów, do których również da się podać bogatą symbolikę z takiej czy innej tradycji. Natomiast wiem jedno, że zarówno w plastyce jak i w muzyce nie ma co się ograniczać do zaledwie kilku tonów, chyba, że ma się mistrzowski stopień i panuje się równie dobrze nad całą paletą dostępnych możliwości.

Forum Timezone: Europe/Warsaw
All RSS Show Stats

Administrators:
Sigil of Scream

Moderators:
Zin-Carla
Apsara

Top Posters:

Azag: 255

Hexer: 157

Voodoochild: 156

Newest Members:

Luna

Goblin

Czarny Wilk

Forum Stats:

Groups: 3

Forums: 73

Topics: 450

Posts: 2538

 

Member Stats:

Guest Posters: 1

Members: 23

Moderators: 2

Admins: 1

Most Users Ever Online: 89

Currently Online:
1 Guest(s)

Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)

Members Birthdays
Today: None
Upcoming: None
    
25 odwiedzających teraz
1 gości, 24 bots, 0 członków
Cały czas: 155 o godz. 01-21-2022 02:02 pm
Najwięcej dzisiaj: 34 o godz. 08:48 am
Ten miesiąc: 41 o godz. 05-10-2022 01:59 am
Ten rok: 155 o godz. 01-21-2022 02:02 pm