Warning: Use of undefined constant RICHTEXT - assumed 'RICHTEXT' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/ahola333/ftp/sibsi/wp-content/sp-resources/forum-plugins/syntax-highlighting/sp-syntax-plugin.php on line 182

Estetyczny Radykalny Ruch Oporu Symbolistycznego

Rozmowy Literackie | Forum ErroS

A A A

— Forum Scope —
Start typing a member's name above and it will auto-complete

— Match —

— Forum Options —

Min search length: 3 characters / Max search length: 84 characters

Lost password?
cmaciemna
Porady dla początkujących
- Related Tags
RSS
Topic Rating: 0 (0 votes) 
Avatar
Sigil of Scream
Geniusz
702 Posts
(Offline)
1
21 października 2015 - 16:47
0

Poezja w sposób bezpośredni a jednocześnie niezwykle głęboki pozwala przelać żywe poruszenia duszy w coś, co posiada formę artystyczną. Być może więc z tej przyczyny, wiele osób próbuje swych sił w tym medium, mając nadzieję na dobry efekt. A ponieważ nie zawsze się udaje osiągnąć go z początku, pomyślałem, że może warto podzielić się z wami paroma poradami odnośnie pisania wierszy. Zwłaszcza, iż sam czuję się chyba najlepiej właśnie w tej dziedzinie sztuki. Nie mam zamiaru przedstawiać tutaj jakiejś jedynej słusznej wizji. Niemniej, czas i praca nad własnym warsztatem dały mi pewną dozę doświadczenia - którym jak sądzę warto się podzielić. Współcześnie trudno tak naprawdę znaleźć jakieś sensowne porady w tym temacie, szkołą zabija poezję, a większość tzw. poradników preferuje taką lub inną poetykę i zostawia mało miejsca na rozwój własnego stylu. Mam więc nadzieję, że kilka osób zechce skorzystać z moich podpowiedzi, które są naprawdę banalnie proste - a jednak potrafią dużo zmienić na lepsze. 😉

1. Miej koncept - Nie zaczynaj pisać bez konceptu, powinieneś wiedzieć o czym chcesz pisać. Nie pisz dlatego, że czujesz jakaś, bliżej nieokreśloną wenę - zwykle zmarnujesz tylko dobrą chwilę i osiągniesz niewiele (poza nagłym atakiem frustracji lub zanudzeniem czytelnika). Pomysł może być dowolny - ważne jednak, abyś jakiś miał. Poczuj i pomyśl - o czym właściwie chcesz napisać? Co chcesz przekazać? Pomysł może być luźny, może zmienić się w trakcie pisania, może przejść w inną ideę - ale sam w sobie stanowi jakiś początek, pozwala ci gdzieś zacząć i od czegoś wyjść, dlatego jest istotny i lepiej o tym pamiętać.

2 Nie kopiuj! - być może zachwycił cię jakiś inny wiersz, tekst piosenki, cokolwiek. Chciałbyś pisać podobnie, jest to twój ideał. Niemniej kopia zawsze będzie tylko kopią. Każdy odbiorca to zobaczy. Jeśli chcesz pisać tak jak twój ulubiony autor - nie kradnij jego pomysłów. Pomyśl, dlaczego cię on porusza? Jakie emocje wzbudza, które dają ci ten dreszcz? Następnie poszukaj własnej drogi ku temu, aby te emocje przekazać czytelnikowi. Być może będzie to trudne i zajmie nieco czasu, ale jeśli ci się uda - zyskasz więcej niż naśladowcy - zyskasz własny styl.

3 Dużo pisz - z pisaniem jest jak z rysowaniem, graniem na gitarze, czy z czymkolwiek innym. Ćwiczenie czyni mistrza. Ćwicz wiec. jeśli naprawdę chcesz dobrze pisać, pisz przynajmniej jeden wiersz dziennie. Nie po to by stworzyć arcydzieło, albo przelać kotłujące się emocje - lecz po to, aby ćwiczyć. Załóż sobie zeszyt i pisz o wszystkim co widzisz: o drzewach, chmurach, kotach, ulicach, deszczu, krześle etc. Nie ma znaczenia jaki temat wybierzesz - traktuj to jak naukę. Nie denerwuj się jeśli ci nie wychodzi na początku - nie musisz oczywiście nikomu pokazywać, w końcu to tylko szkice, nie prawdziwa poezja. Ale jeśli będziesz dużo pisać w ten sposób, po jakimś czasie wyrobisz sobie warsztat, który pomoże ci ułożyć myśli w słowa w chwilach, w których naprawdę chcesz stworzyć dzieło. Dla tych chwil warto pracować, aby brak kunsztu nie pogrążył twej idei, w plątaninie nieskładnych slow.

4 Bądź szczery - w poezji, zawsze. Oczywiście, nie znaczy to, że masz pisać jak Hip-Hopowcy o smutnym życiu w bloku. Chodzi raczej o doświadczenie wewnętrznej szczerości, gdy czujesz, że twoje serce otwiera się i przelewasz na papier żywe uczucia. Staraj się dojść do tego stanu za każdym razem - a jeśli ci nie wychodzi, przerwij i zacznij od nowa. Możesz sobie zawsze pomóc przez muzykę, wino, świecę, medytację - cokolwiek co pozwala ci osiągnąć ten szczególny stan poruszenia ducha. Jednak nigdy nie pisz (no, oczywiście, chyba że ćwiczysz warsztat), gdy w jakiś sposób oszukujesz siebie lub czytelnika. Nieszczerość zabija poezję. To się czuje.

5. Czytaj poezję - nie tylko Boudelaira, Poego czy Micińskiego. Czytaj dużo, czytaj poezję rożnych autorów. Przeżywaj ją, myśl o niej - jeśli ci nie odpowiada, pomyśl: dlaczego? Nie bądź obojętny wobec niej. Inne wiersze są jak okna otwarte na nieskończoność. Możesz w nich zobaczyć obrazy, które głęboko wejdą w twą duszę i wzrosną w niej jako nowe inspiracje.

6 Rozmawiaj o swojej poezji z osobami kompetentnymi - co to znaczy? Cóż, koledzy, którzy mało wiedzą na ten temat pochwalą cię, ponieważ będą chcieli ci sprawić przyjemność. Polonista w szkole powie coś bez sensu, ponieważ zwykle sam ma niewiele do powiedzenia (skończyłem polonistykę i wiem co mówię). Współcześni poczytni poeci zaś piszą pod publikę. Najlepiej jest znaleźć kogoś, kto ma wykształcenie humanistyczne, a jednocześnie otwarty umysł i zna wagę symboli w literaturze. Dobrze, aby był to ktoś do kogo masz zaufanie - może ktoś z rodziny, lub wykładowca, którego szanujesz? Taka osoba to skarb - naprawdę może ci powiedzieć, co warto poprawić, co zmienić, a co jest dobre i należy to rozwijać.

Ok, to tyle na razie, jeśli coś mi przyjdzie do głowy - zapewne podzielę się z wami. Liczę na to, że wątek ten zainteresuje osoby, które poważnie myślą o zajęciu się tym rodzajem twórczości i które chcą włożyć swą pracę w to, by osiągnąć dobre wyniki.

Zstąpiłem w dół, na Pola Strachu, by rozsiać tutaj swoją ciemność...

Forum Timezone: Europe/Warsaw
All RSS Show Stats

Administrators:
Sigil of Scream

Moderators:
Zin-Carla
Apsara

Top Posters:

Azag: 254

Voodoochild: 156

Rivers of Hel: 153

Newest Members:

Goblin

Czarny Wilk

Ruby_Lynx

Forum Stats:

Groups: 3

Forums: 73

Topics: 444

Posts: 2469

 

Member Stats:

Guest Posters: 0

Members: 23

Moderators: 2

Admins: 1

Most Users Ever Online: 89

Currently Online:
2 Guest(s)

Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)

Members Birthdays
Today: None
Upcoming: Sigil of Scream
    
22 odwiedzających teraz
0 gości, 22 bots, 0 członków
Cały czas: 142 o godz. 07-01-2021 05:06 pm
Najwięcej dzisiaj: 42 o godz. 02:13 am
Ten miesiąc: 44 o godz. 09-25-2021 05:51 am
Ten rok: 142 o godz. 07-01-2021 05:06 pm